facebook twitter googleplus

Barış İçin Doğacak

Gündem

2013-07-03 08:49:56
Barış İçin DoğacakGüneş Barış İçin Doğacak
İLGİLİ HABERLER
Barış İçin Doğacak
Güneş Barış İçin Doğacak

Bingöl`ün Karlıova İlçesi`nde, 2009 yılına kadar her yıl kutlanan ancak bu tarihten itibaren güvenlik nedeniyle yapılmayan Güneş`in Doğuşu Festivali, çözüm süreci ve PKK`lıların sınır dışına çıkışları ile birlikte yeniden yapılacak.

Karlıova Belediye Başkanvekili Reşit Özen, barış sürecine katkı sunmak için festivali, "Güneş, Barış İçin Doğacak" sloganı ile yapacaklarını söyledi. Karlıova İlçesi’nde her yıl Ağustos ayında kutlanan ancak bölgedeki çatışmalı ortam nedeniyle 2009 yılından beri yapılamayan Güneş’in Doğuşu Festivali, bu yıl 15 Ağustos’ta yeniden yapılacak.

“GÜN YÜZÜNE ULAŞTIRACAĞIZ”

Festival 3 gün sürecek. Karlıova yakınlarında bulunan 3 bin 194 metre rakımlı Bingöl Dağı’nda çıplak gözle güneşin doğuşunu izlemek ve çeşitli etkinliklerin düzenlendiği festivalin bu yıl tekrar yapılması için çalışmalara başladıklarını belirten Karlıova Belediye Başkan Vekili Reşit Özen: “Güneşin çıplak gözle izlenebilen en önemli mekân ilçemizdeki Bingöl Dağı’dır. Yıllardır yaptığımız festivallerle bu doğa harikasının tanıtımını yaptık. Maalesef güvenlik nedeniyle 2009 yılında bu festivale ara vermek zorunda kalmıştık. Şu anda başlayan bir süreç var ve bu süreç, toplumun özlediği barış ortamının sürecidir. Biz de bu sürece destek olmak adına, daha önce ara verdiğimiz festivalimize, ’Güneş Barış İçin Doğacak’ ismini verip, barış sürecinde, bir kesimin değil her kesimin festivali haline getirmek için çalışmalarımıza başladık.

Festival komitelerimizi belirledik ve bu komiteyi kaymakam beyle beraber yöneteceğiz. Festivalimiz için Kültür Bakanlığı’na bir proje hazırladık ve maddi yönden festivalimizi güçlendirmek istedik ama maalesef Kültür Bakanlığı, festivalimize beş bin lira gibi komik rakamlı bir destek vereceklerini beyan ettiler. Buna rağmen geri adım atmadık. Barışın güneşini tüm halkımızla beraber kucaklayacağız ve bu güneşimizin siyasi bir kimliği olmadığı gibi, özlem duyulan kardeşlik olgusunu, tekrardan gün yüzüne ulaştıracağız" dedi.

15 Ağustos’ta başlayacak ve 3 gün sürecek festival boyunca müzik, eğlence yöresel yemeklerin sergileneceğini belirten Özen, bu kapsamda at yarışlarının yapılacağını ifade etti.

Kaynak: Bingöl Online
Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

DİĞER HABERLER

VİDEO GALERİYAZARLAR

  • Enes ÇelikEnes ÇelikKorkarım ...
  • OnurOnurKime Güvenecez
Enes ÇelikKorkarım ...

FOTO GALERİ

Mahkeme Kararı Protesto Edildi

SON DAKİKA HABERLERİ

Kapat