facebook twitter googleplus

Koruma Yargıla

Gündem

2013-07-03 08:46:56
Tecavüzcüleri Koruma Yargıla

İstanbul`da bir araya gelen kadınlar, Bingöl’de tecavüz vakasına karışan şahısların serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

Çeşitli siyasi partilerin ve kadın kurumlarının çağrısıyla Kadıköy Boğa’da bir araya gelen çok sayıda kadın, Yoğurtçu Parkı’na yürüdü. Bingöl’de 16 yaşındaki E.A’ya, Denizli’de H.İ’ye İstanbul’da Türkmenistanlı ev işçisi kadına tecavüze edenlerin serbest bırakılmasına tepki gösteren kadınlara çevrede bulunanlar alkışlarla destek verdi.

Kadınlar adına açıklama yapan EMEP İstanbul İl Yöneticisi Sema Barbaros, Bingöl’de tecavüzcü askerlerin, Denizli’de H.İ’ye tecavüz eden akrabasının, İstanbul’da ev işçisini kaçırıp tecavüz edenlerin serbest bırakılmasını kabul etmeyeceklerini dile getirdi. Tecavüzcülerin devlet tarafından korunduğuna dikkat çeken Barbaros, kadınların tecavüze ve onları koruyanlara karşı seslerini yükseltmeye devam edeceğini vurguladı.

FORUM YAPTILAR

Açıklamanın ardından forum yapan kadınlar, mücadele deneyimlerini tartıştı. Avukat Sevda Çetinkaya, Fethiye davasının da avukatlığını yaptığını belirterek: “Adalet mekanizmasının ülkemizde erkekten yana işlediğini Fethiye davasında gördük. Davanın açılabilmesi 4 yıl sürdü. Tecavüz davalarında sanıklar değil, müvekkiller yargılanıyor” dedi.

Ev İşçileri Sendikası Başkanı Serpil Kemalbay, göçmen ev işçilerinin uğradıkları taciz ya da tecavüzleri kimseyle anlatamadığını, göçmen ev işçilerinin çoğunun sınır dışı edilmekten korktuğu için yaşadıklarını sakladığını anlatan Kemalbay: “Mücadeleyi bu kadınlarla dayanışarak büyütmeliyiz” dedi.

Kaynak:
Etiketler : Tecavüz , Bingöl ,
Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

VİDEO GALERİYAZARLAR

  • Enes ÇelikEnes ÇelikKorkarım ...
  • OnurOnurKime Güvenecez
Enes ÇelikKorkarım ...

FOTO GALERİ

Mahkeme Kararı Protesto Edildi

SON DAKİKA HABERLERİ

Kapat