facebook twitter googleplus

Davanın İlk Duruşması

Gündem

2013-06-28 18:15:12
Davanın İlk DuruşmasıKCK Karlıova Davasının İlk Duruşması
İLGİLİ HABERLER
Barış İçin Doğacak
KCK Karlıova Davasının İlk Duruşması

"KCK" Karlıova davası olarak bilinen, 10`u tutuklu 41 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Tutuklu yargılananlar Bingöl`deki cinsel istismar olayını kınadı. Tutuklu sanıklardan Karlıova Belediye Başkan Vekili Selim Yıldırım, Bingöl`deki tecavüzün tüm Kürt halkına yapılmış bir tecavüz olduğunu belirtti.

"KCK" Karlıova davası olarak bilinen ve Karlıova`ya bağlı Taşlıçay köyü korucubaşı Hacı Alan`ın 28 Temmuz 2011 tarihinde öldürülmesiyle ilgili aralarında korucular, BDP üyeleri, Karlıova Belediye Başkan Vekili`nin de bulunduğu 10`u tutuklu 41 kişi hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi`nde açılan davanın ilk duruşması görülmeye başlandı. "Örgüt üyeliği, ülke bütünlüğünü bozma, adam öldürme" suçlarından yargılanan 10`u tutuklu 40 sanık duruşmada hazır edildi.

Duruşmada, Kürtçe tercümanlar, müdafi avukatlar hazır bulunurken, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, öldürülen korucubaşı Alan`ın akrabaları ve avukatları hazır bulundu. Yargılananların yakınları da duruşmayı izledi. Duruşma yer olmadığı gerekçesiyle Diyarbakır 7`nci Ağır Ceza Mahkemesi`nde görüldü.

Duruşma salonunda yer olmadığı gerekçesiyle bazı tutuklu yakınları ile polisler arasında gerginlik yaşandı. Bazı yaşlı tutuklu yakınları ezilme tehlikesi nedeniyle fenalık geçirdi. “Bu iddialar ahmakça” İlk duruşması görülen davanın sabahki oturumunda, yapılan kimlik tepsinin ardından, tutuklu sanıklardan BDP Karlıova eski İlçe Başkanı Şemsettin Özen`in savunması alındı. Savunmasını Kürtçe tercüman aracılığı ile yapan Özen, iddianamede gizli tanık "Asuman" ve "Kahraman"ın kendisi hakkında Hacı Alan`ın "KCK" üst düzey yöneticileri ile plan kurarak öldürdüğü iddiasını reddetti. BDP Karlıova İlçe Başkanı olduğunu kaydeden Özen, BDP Karlıova İlçe Başkanı olduğu için tutuklandığını belirtti.

Hakkında sabit ve somut bir delil olmadığını söyleyen Özen: “Benim bu olayla bir ilgim yoktur. Öldürülen kişi komşumdur.

Olayı organize bir şekilde yaptığım söyleniyor. Ben kapımın önündeki birini nasıl organize bir şekilde öldürebilirim. Bu iddialar ahmakçadır.

Ayrıca gizli tanıklar olaydan sonra mezarlıkta toplantı yaptığımı iddia etmiş. Bu iddialar tamamen asılsızdır" dedi. Özen`in savunmasını yaptığı sırada korucubaşı Alan`ın avukatları Özen`e 2011 yılında Bingöl kırsalında yaşamını yitiren HPG`linin cenazesine kendisi ve BDP`li vekillerin katılıp katılmadığını sordu.

Özen, Alan`ın avukatlarına cenazeye Karlıova belediye başkanı ile katıldığını söyledi. “Bu dava öküz altında buzağı aramak gibi bir şey” Özen`in ardından savunmasını yapan Karlıova Belediye Başkan Vekili hasta tutsak Selim Yıldırım ise, Kürtçe tercüman aracılığı ile Bingöl`de 16 yaşındaki E.A`ya askerlerce yapılan cinsel istismar olayını kınadığını söyleyerek, savunmasına başladı. Yıldırım, Bingöl`deki tecavüzün tüm Kürt halkına yapılmış bir tecavüz olduğunu belirtti. ‘Biz suçlu olduğumuz için değil, BDP`de siyaset yaptığımız için buradayız’ diyen Yıldırım, yargılamanın ve oluşturulan iddianamenin siyasi olduğunu belirtti. "KCK" adı altında yapılan operasyonları "Kürt siyasetini rehin tutma politikası" olarak değerlendiren Yıldırım: “Bu yargılandığımız mahkeme Kürtlere demokratik siyaset yapma yolunu açacak mı?" diye sordu.

Davaya ilişkin, "Bu dava öküz altında buzağı aramak gibi bir şey" diyen Yıldırım, hakkındaki adam öldürme ve örgüt üyeliği suçlamaları ile ilgili hakkında hiçbir kamera, telefon kaydı ve somut delil olmadığını belirtti. Hazırlanan polis fezlekesinin BDP`yi illegalize etmeye yönelik olduğunu kaydeden Yıldırım`a müdahale eden mahkeme başkanı, Yıldırım`ın savunmasının iddianamenin içeriği ile uyuşmadığını söyleyerek, esas savunmasını yapmasını istedi. Yıldırım mahkeme başkanına, "Eğer sizi kimliğiniz ve yürüttüğünüz siyaset üzerinden yargılıyor ve suçluyoruz diyorsanız; serçava! Ama yok diyorsanız, bana somut bir delil gösterin" dedi. Bir dönem DGM`lerde yargılandığını kaydeden Yıldırım, daha önce hiç böyle bir yargılama görmediğini belirtti. Tansiyon hastası olduğunu ve by-pass ameliyatı geçirdiğini kaydeden Yıldırım, tahliyesini talep etti. “Bu olayı Hizbullahçılar yapsaydı serbest bırakırdık” Yıldırım`ın ardından savunmasını yapan Nevzat Azak da Bingöl`deki cinsel istismar olayını kınayarak savunmasına başladı. Hakkındaki "adam öldürme" suçlamasını reddeden Azak, her tarafta MOBESE kameralarının mevcut olduğunu ve kayıtların incelenmesini istedi. Azak`ın ardından savunmasını Kürtçe yapan Ümit Öz, haklarında hazırlanan iddianameyi komedilerle dolu senaryo olarak değerlendirdi.

Gizli tanık beyanları hakkında konuşan Öz: “Gizli tanıklar Asuman`dır, Kahraman`dır ne bileyim Yakamoz mu ne zıkkımdır bilmiyorum, ama korucuların köyüne 2 kilometre yakınlarda PKK karargâhı olduğunu ve benim de bu karargâha giderek toplantılar yaparak eğitim aldığımı söylemiş. Eğer bu bahsi geçen yerde gerçekten bir PKK karargâhı varsa devlet, hükümet, askeriye neden o karargâhı bombalamamış bugüne kadar?" diye sordu. Gözaltına alındıkları zaman polislerin sorguda kendisine, "Bu korucuyu Hizbullahçılar öldürseydi tahliye ederdik.

Serbest bırakırdık. Ama siz Kürtsünüz bizim gözümüzde teröristsiniz ve PKK`lisiniz bu yüzden suçlusunuz, sizi bırakmayacağız" dediğini kaydetti. Öz`ün ardından savunmasını yapan İdris Karabağ da hakkındaki iddiaları reddederek, gizli tanık beyanlarında geçen ve Hacı Alan`ın öldürülmesi ile ilgili "Örgüte toplantılar için evini açtı" iddialarını yalanlayarak: “Ben deli miyim böyle bir toplantının evimde yapılmasına izin vereyim?" dedi. Karabağ, gizli tanıklarla yüzleşmek istediğini ifade etti. Karabağ`ın savunmasının ardından duruşmaya ara verildi.

Kaynak: Bingöl Online
Etiketler : KCK , Karlıova ,
Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

DİĞER HABERLER

VİDEO GALERİYAZARLAR

  • Enes ÇelikEnes ÇelikKorkarım ...
  • OnurOnurKime Güvenecez
Enes ÇelikKorkarım ...

FOTO GALERİ

Mahkeme Kararı Protesto Edildi

SON DAKİKA HABERLERİ

Kapat