facebook twitter googleplus

Meclis tatil edilmemeli

Gündem

2013-06-20 17:10:38
Meclis tatil edilmemeliİdris Baluken TBMM'de basın toplantısı düzenledi.
İLGİLİ HABERLER
BDP'nin talep ettiği 6 düzenleme
İdris Baluken TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Milletvekili Baluken, "Bu yıl Meclis'in tatil edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz ya da çok kısa bir ara verilebilir. Ancak tatilden önce mutlaka bir demokratik yasa paketinin, reform paketinin Meclis'e getirilmesi gerekiyor." dedi.

Temmuz ayı başında Meclis'in tatil edileceğinin hatırlatılması üzerine Baluken, "O konuda bize iletilmiş bir bilgi yok. Böylesi bir durum çözüm süreci açısından, bizim açımızdan turnusol kağıdı görevi görecektir. Çünkü üç aylık bir tatilden sonra aralık ayını daha çok bütçe görüşmeleri ile Meclis gündemini işletiyoruz. Sonrasında da yerel yönetimler seçimi var. Dolayısı ile bir aylık çok kısa bir periyot kalıyor ve bu demokratik yasal düzenlemelerin yapılması için yetersiz bir süre olarak değerlendiriyoruz. Bu yıl Meclis'in tatil edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz ya da çok kısa bir ara verilebilir ancak tatilden önce mutlaka bir demokratik yasa paketinin, reform paketinin Meclis'e getirilmesi gerekiyor. Çözüm sürecinin barışa doğru gitmesi isteniyorsa bunla ilgili pazarlık yapacak noktada değiliz. Meclis kapanmadan önce mutlaka hükümet hazırladığı demokratik reform paketini Meclis'ten geçirmelidir." diye konuştu.

"YARGI ÇÖZÜM SÜRECİNE İLİŞKİN DARBE GELİŞTİRMİŞTİR"

Baluken, Bingöl'de bir kız çocuğuna tecavüz iddiası ile yargılanan 4 askerin, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını eleştirdi. KCK davalarında, siyaseti mahkum edecek şekilde pervasızca kararlar verildiğini ileri süren Baluken, Roboski ile ilgili davanın da askeri mahkemeye devredildiğini aktardı. Baluken, "Bütün bunları alt alta getirdiğimizde, burada çok bilinçli şekilde çözüm sürecine yönelik yargı darbesinin hala devrede olduğunu düşünüyoruz. Yargı çözüm sürecini bitirmenin, savaş ile ilgili süreçleri tetiklemenin arayışı içindedir.Yargı çözüm sürecine yönelik açık bir darbe geliştirmiştir. Önemi olan hükümetin bu yargı darbesinin neresindedir. İçinde midir yoksa hükümete rağmen mi bu darbe süreci yürütülmektedir. Üzülerek görüyoruz ki, hükümette bu yargı darbesinin parçası konumuna gelmiştir." dedi. Baluken, bu konuda hükümetten açıklama beklediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak:
Etiketler : İdris Baluken , Bdp , Meclis ,
Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

VİDEO GALERİYAZARLAR

  • Enes ÇelikEnes ÇelikKorkarım ...
  • OnurOnurKime Güvenecez
Enes ÇelikKorkarım ...

FOTO GALERİ

Mahkeme Kararı Protesto Edildi

SON DAKİKA HABERLERİ

Kapat