facebook twitter googleplus

150 Yaşındaki Kilise Çürüyor

Gündem

2013-06-17 08:58:49
150 Yaşındaki Kilise ÇürüyorKiğı ilçesine bağlı Çanakçı Köyü’nde bulunan ve 150 yıllık tarihe sahip olan Surp Kevork Kilise’si adeta çürümeye mahkûm edildi.
İLGİLİ HABERLER
150 Yaşındaki Kilise Çürüyor
Kiğı ilçesine bağlı Çanakçı Köyü’nde bulunan ve 150 yıllık tarihe sahip olan Surp Kevork Kilise’si adeta çürümeye mahkûm edildi.

Kiğı ilçesine bağlı Çanakçı Köyü’nde bulunan Surp Kevork Kilise’si bir Ermeni kilisesi. Kilisenin 150 yıllık bir tarihi bulunuyor. Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü envanterine göre kilise, sit alanı olarak kayıtlar altına alınmış durumda. KİLİSE BAKIMSIZLIKTAN DOLAYI TEHLİKE SAÇIYOR Sit alanı olarak kayıtlı kilise, bakımsızlıktan dolayı tehlike saçıyor. Köy sakinleri ise bu duruma tepkili. Kilisenin her iki tarafından yol geçmesi nedeniyle yanından gelip geçenler için tehlike oluşturuyor. Kiliseden düşecek taşlar için tedbir alınmasını isteyen köy sakinleri, binanın ya onarılması yâda tehlike saçan kısımları için önlem alınmasını istiyor. Konu ile ilgili yetkililere başvurduklarını ancak Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü envanterine kayıtlı kilisenin onarılması için bir sonuç alamadıklarını söylediler.
Kaynak: Bingöl Online
Etiketler : Kilise , Kığı , Bingöl ,
Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

VİDEO GALERİYAZARLAR

  • Enes ÇelikEnes ÇelikKorkarım ...
  • OnurOnurKime Güvenecez
Enes ÇelikKorkarım ...

FOTO GALERİ

Mahkeme Kararı Protesto Edildi

SON DAKİKA HABERLERİ

Kapat