facebook twitter googleplus

Zazalara emanetti

Gündem

2013-07-04 11:25:18
Kudüs Zazalara emanetti

Tarihte genel olarak Dımıli olarak da anılan Zazaların İslam dinin seçtikten sonra çok önemli misyon üstlendikleri ortaya çıktı.

Tarihçi Abdullah Demir, Zazaların, İslamiyeti kabul ettikten sonra, Müslümanlar için mübarek sayılan Kudüs şehrinin korunmasında uzun yıllar görev aldıklarını ortaya çıkardı.

Tarihçi Demir, Dımılilerin yani Zazaların, İslamiyeti kabul etmelerinden sonra Abbasi, Selçuklu ve Eyyubiler döneminde askeri ve mülki alanlarda birçok hizmetlerde bulunduklarını belirtiyor. Demir, Ebul-Fida Tarihi'nde, Dımılilerin, Sultan Selahaddin-i Eyyubi’nin süvari mızraklı askerler olduklarını yazdığını ifade ediyor.

Demir'e göre Sultan Selahaddin-i Eyyubi, Kudüs’ü fethettikten sonra Mescid-i Aksa’nın muhafızlığını Zazalara emanet etti. Bu geleneğin Osmanlı döneminde de devam ettiğini görmek mümkün. Nitekim Diyarbakır’dan Yüzbaşı Zaza Hüseyin’in komutasında süvari birliği oluşturularak Kudüs’ün muhafazasına memur edilmişler ve ayrıca Kudüs’te görev alan Zazaların isimleri ve aldıkları maaşları da kayıt altına alınmıştı.

Dımıliler, Selçuklu, Eyyubi, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Safevi ve Osmanlı dönemine kadar da Süveydi, Mirdasi, Dımıli ve Dersiman aşireti adıyla varlıklarını sürdürmüşlerdi.

Kaynak:
Etiketler : Zaza , Kudüs ,
Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

VİDEO GALERİYAZARLAR

  • Enes ÇelikEnes ÇelikKorkarım ...
  • OnurOnurKime Güvenecez
Enes ÇelikKorkarım ...

FOTO GALERİ

Mahkeme Kararı Protesto Edildi

SON DAKİKA HABERLERİ

Kapat