facebook twitter googleplus

Anneyi Tutukladılar

Gündem

2013-07-04 09:54:08
Çocugunu Görmeye Gitti

Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi`nde tutuklu olan çocuğunun ziyaretine giden Sürmiye Taş adlı kadın, hakkındaki cezanın Yargıtay tarafından onaylanması nedeniyle tutuklanarak cezaevine konuldu.

Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi`nde tutuklu olan çocuğu Ekrem Taş`ın ziyaretine giden Sürmiye Taş, tutuklanarak Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi`ne gönderildi. Konuyla ilgili İHD Bingöl Şubesi`ne başvuran Taş`ın çocuğu Tayip Taş, annesinin göğüs kanseri, yüksek tansiyon hastası olduğunu belirterek, annesinin aynı zamanda psikolojik tedavi gördüğünü dile getirdi.

Tayip Taş, şunları söyledi: "2010`da köyümüzde yaşanan bir kavga mahkemeye yansıdı. Mahkeme de karşı tarafın şikâyetinden vazgeçmesine rağmen anneme kamu davası açtı. Dava annemin 3 yıl 1 ay ceza almasıyla sonuçlandı. Biz bu kararı temyiz için Yargıtay`a gönderdik. Ceza onaylanmış ama cezasının onaylanmasında bize herhangi bir tebligat gönderilmedi. Ancak PKK davasından yargılanan davada kardeşimi cezaevinde ziyarete gittiğimizde bu durumdan dolayı annem tutuklanarak, cezaevine konuldu. Annem göğüs kanseri tedavisi görüyor.

Biz bu yüzden sağlığı için endişeliyiz. Annemin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi. Konuyla ilgili açıklama yapan İHD Bingöl Şube Başkanı Mehmet Can İnce ise: “Bu durum kabul edilemez bir durumdur. Hem mahkeme süreciyle ilgili gerekli bilgilendirme yapılmamış, hem de hasta ve tedavisi devam eden bir insanın bu şekilde tutuklanması bir insan hakkı ihlalidir. Bu mağduriyetin giderilmesi için gerekli hukuki girişimlerde bulunacağız.

Yetkililerin de bir an önce bu insanı serbest bırakmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

“Cezaevi yönetimi mahkûmlara baskı uyguluyor”

İnce: “Ayrıca Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi`ne ziyarete giden tutuklu yakınlarından edindiğimiz bilgiye göre, cezaevi idaresinin PKK’lı tutuklu ve hükümlülere yoğun baskı uyguladığı, ortak alan kullanımı ile haftalık telefon görüşmelerinde kısıtlama yapıldığı ve hükümlülerin bu sorun giderilmediği takdirde protesto eylemi gerçekleştireceklerinin belirtildi” şeklinde konuştu.

Kaynak:
Etiketler : Cezaevi , Bingöl ,
Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

VİDEO GALERİYAZARLAR

  • Enes ÇelikEnes ÇelikKorkarım ...
  • OnurOnurKime Güvenecez
Enes ÇelikKorkarım ...

FOTO GALERİ

Mahkeme Kararı Protesto Edildi

SON DAKİKA HABERLERİ

Kapat