facebook twitter googleplus

Öğretmenler Mezun Oldu

Gündem

2013-07-04 09:28:36
Öğretmenler Mezun OlduÜniversitenin Öğretmenleri Mezun Oldu
İLGİLİ HABERLER
Halk Bizi Destekliyor
Üniversitenin Öğretmenleri Mezun Oldu

Bingöl Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü’nde Zazaca ve Kürtçe öğretmenliği için bir yıldır eğitim gören tezsiz yüksek lisans öğrencileri mezun oldu.

Bingöl Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü’nde 2012-2013 Akademik Yılı’nda eğitime başlayan Zaza Dili ve Edebiyatı ile Kürt Dili ve Edebiyatı tezsiz yüksek lisans öğrencileri eğitimlerini tamamladı. Zaza Dili ve Edebiyatı’ndan 45, Kürt Dili ve Edebiyatı’ndan 40 kişi olmak üzere toplam 85 öğretmen adayı mezun oldu. Mezun olan adaylar, okullarda seçmeli ders olarak Kürtçe ve Zazaca’yı öğretecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı’nda ilk olarak 5. sınıflarda Yaşayan Diller ve Lehçeler adı alında Kürtçe ve Zazaca dersleri seçmeli ders olarak okutulmaya başlandı. 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı’nda ise 5. sınıflara ilaveten 6. sınıflarda da Kürtçe ve Zazaca dersi seçmeli ders olarak seçilebilecek.

Bir yıl boyunca süren Kürtçe ve Zazaca öğretmenliği programlarında gramer, dil ve edebiyat, halk edebiyatı, çağdaş edebiyat, klasik edebiyat vb. konularda eğitim verildi.

Kaynak: Bingöl Online
Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

DİĞER HABERLER

VİDEO GALERİYAZARLAR

  • Enes ÇelikEnes ÇelikKorkarım ...
  • OnurOnurKime Güvenecez
Enes ÇelikKorkarım ...

FOTO GALERİ

Mahkeme Kararı Protesto Edildi

SON DAKİKA HABERLERİ

Kapat