facebook twitter googleplus

Katiller Cezalandırılmalı

Gündem

2013-07-04 09:01:30
Yıldırımın Katili Bulunsun

BDP Çewlik Gençlik Meclisi, Lice’de öldürülen Medeni Yıldırım’ın katillerinin derhal tespit edilip cezalandırılmasını istedi. BDP Çewlik Gençlik Meclisi, Dörtyol Saat Kulesi önünde yaptığı basın açıklamasıyla Lice’de öldürülen Medeni Yıldırım’ın öldürülmesini kınadılar. Basın açıklamasını BDP Çewlik Gençlik Meclisi adına Halis Sarıtağ okudu.

Müzakere sürecine destek verdiklerini belirten Sarıtağ: “21 Mart 2013 Newroz’unda Abdullah Öcalan tarafından başlatılan yeni hamle süreci olarak ta nitelendirdiğimiz yeni bir müzakere süreci başlamıştır. Bu perspektif doğrultusunda Gerilla güçlerinin sınır dışına çekilmesi ve yıllarca devam eden kirli savaşın son bulması için Türkiye halkları ve Ortadoğu’daki halklar için de yeni bir süreç başlamıştır. Dünyadaki tüm devrimlerin deneyimlerine bakıldığında da hiçbir müzakere süreci tek taraflı gelişmemiştir. Bir taraftan müzakerelerin devam ediyor olması diğer taraftan ise hala Kürtlere ve Kürt hareketine karşı kirli politikaların devam ediyor olması biz Kürdistan gençliğini kaygılandırmaktadır. Hükümetin bir an önce bu konudaki tavrından vazgeçmesini istek ve taleplerimize cevap olmasını istiyoruz. İçinde bulunduğumuz bu hassas süreçte, yüzyıllardan beri süregelmiş olan asimilasyon ve tek tipleştirme gibi politikalarıyla kendinden olmayanı kendine benzetmeye çalışıp, tek tip bir kültür, tek tip bir dil ve tek tip bir birey yaratmaya çalışan. Değiştirip dönüştüremediği kültürü, bireyi ise ötekileştirip yok etme politikalarıyla insanlık suçu işleyen Kapitalist sistem ve bu sisteme karşı ayakta durup direnen halkların dün Dersim de, Roboski de bugün ise Lice de haklı talepleri doğrultusunda eylemlerini ortaya koyanlara katliamcı bir zihniyetle yaklaşıp onları yok eden bir düzenle karşı karşıyayız” dedi. Medeni Yıldırım’ın katillerinin cezalandırılmasını isteyen Sarıtağ: “Bugün başlatılmış olan barış sürecinin ruhuna uygun olmayan politikalarla, halen Kürdistan da devletin güvenlikçi zihniyetten vazgeçmediğini görüyoruz. Özelde Lice genelde ise Kürdistan da karakol, kalekol inşaatlarının hızlandırılıp koruculuk sistemini geliştirmeye dönük adımlar atarak büyük bir savaş hazırlığı içinde olup, süreci tıkayıp, provokatörlere alan açmaktadır.

Bu durum bizleri kaygılandırıp, halkların barışa olan inancını zayıflatmaktadır.

Lice de katledilen Medeni Yıldırım yoldaşımızın katillerinin derhal tespit edilip cezalandırılmasını istiyoruz. Son olarak bu sürecin sekteye uğramayıp sağlıklı yürüyebilmesi için tüm demokratik güçlerin bu sürece destek vermesini istiyor, bu topraklara bir daha savaşların gelmemesi için birlik olmaya davet ediyoruz.

BDP Çewlik Gençlik Meclisi olarak bu süreci destekliyor halkımızın yanında olduğumuzu bildiriyoruz” şeklinde konuştu.

Grup basın açıklamasının ardından BDP il binasına slogan atarak yürüdü.

Kaynak:
Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

VİDEO GALERİYAZARLAR

  • Enes ÇelikEnes ÇelikKorkarım ...
  • OnurOnurKime Güvenecez
Enes ÇelikKorkarım ...

FOTO GALERİ

Mahkeme Kararı Protesto Edildi

SON DAKİKA HABERLERİ

Kapat