facebook twitter googleplus

5. Katta Birleştiler

Gündem

2013-07-03 09:31:07
Akp ve Bdp 5. Katta Birleştiler

AK Partili ve BDP’li Belediye Encümenleri beşinci katta birleştiler! Karar çıkarsa, diğer müteahhitler için emsal teşkil edecek. Ancak asıl tartışma yaratacak konu, bugüne kadar izin vermeyen Belediye Meclisi’nin bu izni, ilgili kişilere ne karşılığında ve hangi gerekçe ile vereceği! Yapı alanı açısından sıkışan ancak bunu kat karşılığı veya yeni arsalar üzerine inşa edilen konutlarla aşmaya çalışan Bingöl’de birçok mahallede 4 kattan fazla yapı izni vermiyor.

Son yıllarda konut yapımının zirveye ulaştığı Kültür Mahallesi de, beşinci kat izni verilmediği için çoğunlukla dört katlı binaların yükseldiği yerleşim merkezlerinin başında yer alıyor.

İddiaya göre; bugüne kadar birçok müteahhittin beşinci kat talebine red veren Belediye Meclisi, Kültür Mahallesi Fırat Caddesi üzerinde inşa edilen bir site için özel olarak beşinci kat izni çıkarmaya hazırlanıyor. BDP ve AK Parti’ye yakınlıkları ile bilinen iki ortak müteahhittin talebi üzerine bahse konu sitedeki yapılar için beşinci kat izni verilmesi, Belediye Başkanı başta olmak üzere birçok AK Partili ve BDP’li Belediye Meclis Üyeleri tarafından kabul gördü. Kişiye özel kat izninin hangi gerekçe ile verileceği belirtilmezken, çok daha ciddi iddiaların yakın zamanda patlak vereceği vurgulanıyor. Öte yandan AK Partili ve BDP’li encümenlerin bu karar ekseninde birleşmesi dikkatlerden kaçmazken, daha önceki kat izni taleplerini reddeden Belediye Meclisi’nin bu hafta Perşembe Günü yapılacak toplantıda bu talebe ilişkin nasıl bir karar vereceği merak ediliyor. Belediye Meclisi’nden çıkacak kat izni kararının Kültür Mahallesi’nde konut yapımını sürdüren müteahhitler tarafından nasıl karşılanacağı bilinmezken, bu kararın çıkması ileriki süreç için emsal teşkil edecek. Akıllarda oluşan ve yanıtı beklenen sorular ise şöyle sıralanıyor;

- Bugüne kadar iletilen taleplere red veren Belediye Meclisi, kişiye özel kat iznini neye karşılık ve hangi kanun maddesine göre verecek?

- Kanun maddesi bu konuda esnekse, bugüne kadar diğer talepler neden karşılanmadı?

- Bu izin verildikten sonra diğer müteahhitlere de kat izni verilecek mi?

- Bugüne kadar talepte bulunanlara kat izni vermeyen Belediye Meclisi, bu durumu sektördeki diğer firmalara nasıl izah edecek?

- AK Parti ve BDP’li meclis üyelerini özel kat izni kararında birleştiren etken nedir?

- Bu iznin çeşitli çıkar ilişkilerine dayandığı iddiaları doğru mu?

Kaynak:
Etiketler : Akp , Bdp ,
Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

VİDEO GALERİYAZARLAR

  • Enes ÇelikEnes ÇelikKorkarım ...
  • OnurOnurKime Güvenecez
Enes ÇelikKorkarım ...

FOTO GALERİ

Mahkeme Kararı Protesto Edildi

SON DAKİKA HABERLERİ

Kapat